Nahlížení do dokumentace
Každý klient má právo (dle zákona č. 372/2011 Sb.) nahlédnout do zdravotnické dokumentace a nechat si pořídit její kopii z doby hospitalizace v našem rehabilitačním ústavu. Pokud chcete toto právo využít, postupujte prosím dle níže uvedených informací. Žádost o nahlédnutí do zdravotnické dokumentace či o pořízení výpisů, opisů nebo kopii ze zdravotnické dokumentace dostanete na oddělení nebo je možno ji vytisknout na internetových stránkách www.rehabilitacnicentrummezibori.ahc.cz. Formulář je nutné založit do zdravotnické dokumentace. K žádosti je nutné předložit patřičné doklady k ověření Vaší totožnosti.
Kdo může ze zákona nahlížet do zdravotnické dokumentace a žádat o její kopii?
- Sám pacient nebo zákonný zástupce
- Osoba, kterou určil pacient
- Jde-li o pacienta, který nemůže vzhledem ke svému zdravotnímu stavu určit osoby, které mohou být o - jeho stavu informovány, mají právo na aktuální informace o jeho zdravotním stavu osoby blízké (tzn. rodiče, děti, prarodiče, vnuci, manžel/ka, sourozenec, partner/ka)
- Osoba, která je pacientem uvedena na formuláři – Poučení a souhlas s hospitalizací. Tento formulář pacient vyplňuje a podepisuje při přijetí do rehabilitačního ústavu.
- Osoba zmocněná na základě plné moci
- Opatrovník
Jak žádat o nahlížení, pokud jste právě hospitalizovaný/á?
Zdravotnická dokumentace obsahuje mnoho záznamů a listů, ke kterým Vám smí podat informace pouze lékař. Lékaři mají na oddělení, kde právě ležíte další povinnosti vůči ostatním pacientům, a proto se Vám bez předchozí domluvené schůzky nemohou okamžitě věnovat a vysvětlovat záznamy ve Vaší dokumentaci. Postupujte následovně:
- Ústně požádáte lékaře na oddělení, který Vás ošetřuje, že byste rád/a nahlédl/a do dokumentace a zároveň upřesněte, o jaké záznamy máte zájem. Máte právo na úplnou dokumentaci.
- Lékař si s Vámi dohodne termín schůzky za účelem nahlížení do dokumentace. Během nahlížení se nesmí provádět žádné zásahy do dokumentace (škrtání, vpisování, odebírání listů apod.) Během nahlížení, není možné z provozních a technických důvodů provádět kopie. Nahlížení do zdravotnické dokumentace je umožněno přímo na oddělení.
- V závěru schůzky s Vámi lékař nebo pověřený pracovník vyplní žádost o nahlížení do zdravotnické dokumentace a tato žádost je vložena do Vaší zdravotnické dokumentace. Stejným způsobem se postupuje v případě, že o nahlížení žádá osoba blízká pacienta právě hospitalizovaného.
Jak žádat o nahlížení, pokud jste již byl/a propuštěn/a z nemocnice?
- Vyplníte žádost na formuláři – Žádost o nahlédnutí do zdravotnické dokumentace. Tento formulář získáte na našich webových stránkách nebo u vrchní sestry. Svoji totožnost prokážete občanským průkazem nebo jiným dokladem obsahujícím fotografii.
- Do 3 pracovních dnů Vám bude sdělen termín schůzky za účelem nahlížení do zdravotnické dokumentace.
- Během nahlížení nesmíte provádět žádné zásahy do dokumentace.
Nahlížení do zdravotnické dokumentace zemřelého
- Žádost o nahlédnutí do dokumentace zemřelého pacienta se podává v kanceláři vrchní sestry.
- Mohou osoby, které za svého života pacient určil záznamem ve zdravotnické dokumentaci.
Jak žádat o pořízení kopie, výpisu, opisu ze zdravotnické dokumentace?
- Vyplníte formulář – Žádost o pořízení výpisu, opisu, kopie (je dostupná na webových stránkách nebo na daném oddělení).
- Tuto žádost buď zašlete poštou, nebo odnesete osobně do kanceláře vrchní sestry. V žádosti vyznačíte, jakou část zdravotnické dokumentace chcete kopírovat apod.
- Dokumentaristka vyhledá zdravotnickou dokumentaci a pořídí požadované kopie.
- Vrchní sestra Vás vyzve ( telefonicky , e-mailem) k převzetí a zaplacení poplatku v určeném termínu (na pořízení kopie je ze zákona stanoveno 30 dnů).
Jak zaplatíte za pořízení kopie?
Platba je přijímaná v hotovosti v kanceláři vrchní sestry, která Vám bude nápomocná při vyřizování žádosti. Bude vám vystaven pokladní lístek dle ceníku.
Upozornění: Před vydáním pořízených kopií, budete vyzváni k prokázání své totožnosti a jaký je vztah k pacientovi.
K ověření totožnosti je nutné předložit:
- Žádost podává pacient, zákonný zástupce nebo opatrovník – občanský průkaz příp. cestovní pas.
- Pokud žádá opatrovník, je třeba dále doložit rozhodnutí soudu o ustanovení dotyčné osoby opatrovníkem pacienta
- Žádost podává osoba určená pacientem – pacient tuto osobu určil v souhlasu s hospitalizací – občanský průkaz nebo cestovní pas.
- Žádost podává osoba blízká – průkaz totožnosti, kopii rodného nebo oddacího listu dokládající jeho vztah k pacientovi. U ostatních je nutnost čestného prohlášení s uvedením vztahu k pacientovi ( druh/družka apod.)